Search
Close this search box.

Jak správně vybrat helmu

Stali jste se hrdými majiteli své první motorky a stojíte před výběrem nové helmy? Popisovat zde, jak moc je pro Vaše zdraví a bezpečí helma důležitá, asi není potřeba. Spíše zde vyvstává otázka, která přilba je ta pravá pro Vás? Abychom Vám usnadnili orientaci v nepřeberném množství helem všech různých typů, modelů, tvarů a designů, sepsali jsme pro Vás krátký návod, jak při výběru postupovat a na co si dát pozor.

pískání a foukání větru v helmě není žádoucí

Pojďme se nejprve zaměřit na základní důležité parametry, které hrají roli, ať si vyberete jakýkoliv model. Tou první je odhlučnění helmy. Slyšet vítr v uších, zvláště při vyšších rychlostech, Vás může limitovat a kazit Váš požitek z jízdy. Velký význam pro bezpečnost má pak váha přilby. Platí zde pravidlo, že čím těžší přilba, tím více kinetické energie působí na krk jezdce. No a v neposlední řadě je to materiál a celková úroveň certifikace helmy. Vřele doporučujeme se vyhnout helmám bez základní certifikace.

Jaký stroj řídíte? Budete jezdit pouze po cestách nebo i po okruzích či v terénu? A jak často budete jezdit? To jsou ty nejzákladnější otázky pro výběr toho správného typu helmy.  Mezi jakými druhy tedy můžete vybírat?

Vyberte si správný druh helmy

Existuje několik druhů přileb a v naší nabídce najdete všechny běžně dostupné druhy jako jsou helmy integrální, výklopné, otevřené, motocross a enduro. Každý typ má své výhody a je ideální pro konkrétní použití.

Rádi Vám s tímto výběrem pomůžeme a poradíme na tomto webu, ale v případě zájmu se k nám můžete stavit také osobně. V naší prodejně můžete vyzkoušet jednotlivé typy a zjistit co Vám nejvíce vyhovuje.

Integrální přilba

Integrální přilba poskytuje jezdci maximální ochranu celé hlavy včetně brady díky jednolité konstrukci s výklopným plexisklem. Výhody, které přináší tento typ přilby je bezpečnost, komfort a odolnost. Model se sluneční clonou je vhodný pro silniční a cestovní motocyklisty, model bez sluneční clony byl vyroben pro závodní účely.

výklopná a překlopná přilba

Výklopný a překlopný typ helmy oproti integrální přináší o stupeň vyšší level komfortu zejména při nasazování díky možnosti vyklopení přední části helmy. Takovou funkci ocení zejména jezdci, kteří používají dioptrické brýle. U překlopné helmy se vyklápí přední část nahoru. U přilby překlopné je možno tuto část překlopit až dozadu. Lze samozřejmě pouze vyklopit samostatné hledí. Toto vše zvyšuje variabilnost tohoto typu a její širší využití. Tento typ helmy je vhodný pro jezdce, kteří si užívají spíše klidnější styl jízdy. Komfort je však zde vykoupený sníženou ochranou brady.

Otevřená přilba

Pokud jste spíše kochající se typ jezdce nebo používáte svou motorku či skútr pouze na kratší jízdy po městě a okolí, pak by Vás mohl zaujmout otevřený typ přilby. U tohoto typu helmy je potřeba zaměřit svou pozornost na kvalitní větrání a odmlžování, které zaručují bezpečnou jízdu v nízké rychlosti. Pokud jste spíše vegetarián, doporučujeme za jízdy se nekochat krásami okolí s otevřenou pusou. Pak je totiž přísun živočišných bílkovin zaručen.

Motocross přilba

Motokrosová přilba je nezbytným vybavením každého jezdce motokrosové motorky nebo také endura a čtyřkolky. Vyznačuje se zejména svou lehkostí a maximálním větráním. Stěžejním prvkem je bradový deflektor, který chrání bradu při možných nárazech. Další podstatnou součástí je kšilt poskytující ochranu před slunečním svitem. Specifikem crossové přilby je otevřené hledí, do kterého je potřeba vybrat vhodné brýle.

Enduro přilba

Pokud si rádi užíváte rychlou jízdu jak na zpevněných cestách, ale i nerovným terénem, tak je pro Vás enduro přilba ta pravá. Poznáte ji podle jejího aerodynamického tvaru. Předností tohoto typu helem je kvalitní a pohodlné polstrování, které důležité pro její časté nošení a také vysoká odolnost, která zintenzivňuje bezpečné užívání helmy.

finance zde hrají svou roli

Teď už asi máte více jasno o nejvhodnějším typu helmy právě pro Vás.

Teď je tu otázka financí. Od té se odvíjí volba materiálů, z které budete helmu vybírat. Máte na výběr ze tří typů helem dle použitého materiálu.

Nejčastěji použitým materiálem pro výrobu termoplastové helmy je polykarbonát. Tyto přilby jsou vyráběny v relativně rychlém a levném sériovém procesu, kdy je do formy vstřikován plastový granulát. To je činí cenově nejdostupnější, zároveň však méně odolné a náchylné k prasknutí z důvodu působení UV záření, což zkracuje jejich životnost.

Přilby kompozitové jsou již vyráběny z velké části ručně, kdy skořepina helmy se skládá ze dvou či více různých složek kevlarových, skelných, a karbonových vláken. Výsledná přilba je pak velmi pevná, odolná a o poznání lehčí než termoplastová.

Třetím typem přilby je semikompozitní helma, která je z pohledu výroby výslednou kombinací termoplastové a kompozitové helmy. Její předností je vyjímatelná a pratelná vnitřní stélka přilby zpravidla z antibakteriálních materiálů.

Velikost přilby je extrémně důležitá

A teď to nejdůležitější na závěr. A to je velikost helmy. Ať už si vyberete kterýkoliv model, je maximálně důležité, aby přilba pasovala přesně na hlavu jezdce. Pokud totiž vznikne mezi hlavou a helmou prostor, nebude fungovat absorbce nárazu.

V konečném důsledku pak za vážné následky nehody může být viníkem velikostně špatně zvolená helma. Jak tedy poznáte, že Vám přilba opravdu sedí?

• Po nasazení helmy, Vaše líce „musí dělat kačera“ a helma musí na tváře doléhat.

• Při třepání hlavou ze strany na stranu se helma nesmí posunovat.

• Zároveň musíte cítit, že helma se dotýká celého vrcholku Vaší hlavy.

když si helmu objednáte online a nebude vám sedět, obratem Vám vrátíme peníze

Ať už jste zdaleka nebo máte jiný důvod, proč si nemůžete vybrat svou helmu u nás na prodejně osobně, nabízíme Vám možnost nákupu helmy z pohodlí Vašeho domova bez rizika přímo v našem e-shopu. Máme přes 2500 různých helem v nabídce. Pokud doma zjistíte, že Vám helma nesedí, nic se neděje. Můžete nám ji bez obav vrátit a my Vám ihned zašleme peníze zpět. Samozřejmostí však je neporušený stav helmy a její nepoužití v terénu.

helmu si přijeďte vyzkoušet k nám

V našich prodejnách máme všechny druhy a velikosti k zapůjčení a tak si můžete vybrat přesně takovou helmu, jaká je nejvhodnější pro Váš styl jízdy a používání.

„Motorka se řídí hlavou, ne řídítky.“ Tak mějte tu svou v bezpečí s tou správnou helmou.

Šťastnou cestu tam i zpět!